زبان برنامه نویسی اسکالا چیست و چه تفاوت‌هایی با پایتون دارد؟

۱۶ آبان ۱۳۹۸
اسکالا یک زبان برنامه نویسی شی گرا، تابعی و چند منظوره است.

زبان برنامه نویسی اسکالا چیست؟

 

اسکالا (scala) یک زبان برنامه نویسی شی گرا (object oriented programming)، تابعی و چند منظوره است. قبل توضیح در مورد زبان اسکالا باید بگویم، یادگیری برنامه نویسی اسکالا نسبت به زبان‌های دیگر سخت‌تر است. اما اگر بتوانید این زبان را فرا بگیرید مسلما ارزش فوق العاده‌ای خواهد داشت. زبان برنامه نویسی اسکالا در سال ۲۰۰۳ به صورت عمومی عرضه شد و جزو زبان‌های شی‌گرا، بسیار دقیق و منطقی دنیا محسوب می‌شود. بسیاری از ویژگی‌های اسکالا به دلیل انتقادهایی که به جاوا می‌شد به آن اضافه شدند. به طور کلی میتوان گفت که زبان اسکالا و ایده آن، از زبان‌های دیگر تجلی یافته است و تعداد کمی ویژگی جدید در این زبان وجود دارد. ابداع اسکالا دقیقا این را نشان می‌دهد که ساختمان‌ها و ساختار‌های زبان برنامه نویسی چگونه با بکدیگر ترکیب یافته و یک زبان برنامه نویسی جدید را تولید می‌کنند. در نمای ظاهری، قسمت اعظمی از اسکالا از زبان‌های Java و C# گرفته شده است.

اسکالا یک زبان برنامه نویسی شی گرا، تابعی و چند منظوره است.

اسکالا یک زبان برنامه نویسی شی گرا، تابعی و چند منظوره است.

 


 

مقایسه زبان برنامه نویسی اسکالا و پایتون

پایتون و اسکالا دو زبان اصلی برای علوم داده، داده‌های بزرگ (Big Data) و محاسبات خوشه‌ای هستند. پایتون یک زبان برنامه نویسی شی گرا و سطح بالا تفسیر شده است. این یک زبان پویا است. اسکالا نیز یک زبان برنامه نویسی شی گرا است. از آن برای تهیه پشتیبانی از برنامه نویسی کاربردی و یک سیستم نوع استاتیک قوی استفاده می‌شود. اسکالا نام خود را به عنوان ترکیبی از مقیاس پذیر و زبان بدست می‌آورد، جایی که می‌تواند با توجه به تعداد کاربران، مقیاس گذاری‌های معین انجام دهد. این نرم افزار دارای ویژگی‌های زبان‌های شی گرا و عملکردی است.

پایتون و اسکالا هر دو زبان برنامه نویسی با هدف کلی هستند که از مدل Object-oriented برای ایجاد برنامه ها، پشتیبانی می‌کنند. هر دو زبان نقش بسیار مهمی در رشد و آینده پروژه‌های علوم داده ایفا می‌کنند. تفاوت بین پایتون و اسکالا، در نکات زیر ذکر شده است:

۱ / پایتون یک زبان تفسیر پویا است، در حالی که اسکالا یک زبان کامپایل شده استاتیک است. هر دو زبان‌های برنامه نویسی منبع باز هستند. البته اسکالا با وجود حمایت خوب جامعه، هنوز هم در این زمینه از پایتون عقب‌تر است.

۲ / برای توسعه، به نظر می‌رسد پایتون تولیدی‌تر است، چرا که برای بیشتر موارد نیازی به تدوین ندارد که همین امر باعث توسعه سریعتر می‌شود. در مورد اسکالا، تلفیق خیلی کند صورت میگیرد، بنابراین توسعه برنامه اسکالا زمان بیشتری می‌برد.

۳ / پایتون با توجه به پیچیدگی‌های مختلف، دارای کتابخانه‌های عظیمی است. اما در مورد اسکالا، کتابخانه‌های آن بسیار اندک هستند. پایتون دارای ابزار و کتابخانه‌های مربوط به علوم داده، مناسب برای یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی (NLP) است. اما اسکالا ابزارهای زیادی برای کار در زمینه یادگیری ماشین و NLP ندارد.

۴ / پایتون سیستم عامل‌های زیادی در دسترس دارد اما CPython بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حالی که برای اسکالا برنامه‌های JVM اجرا می‌شوند.

۵ / پایتون از حافظه مناسبی برخوردار است، در حالی که اسکالا مصرف حافظه بیشتری دارد.

۶ / یادگیری پایتون بسیار آسانتر از اسکالا است، اما پایتون به عنوان یک زبان پویا، کندتر از اسکالا عمل می‌کند.

۷ / پایتون به دلیل پویا بودن در تست بسیار پیچیده‌تر عمل می‌کند. در حالی که اسکالا به دلیل ایستا بودن، برای آزمایش مناسب‌تر است.

۸ / پایتون یک زبان بالغ محسوب می‌شود که کاربرد آن همچنان رو به رشد است. اما اسکالا، استفاده گسترده‌ای از پایگاه‌های دانش ندارد.

۹ / زبان پایتون به صورت پویا تایپ شده و در صورت بروز هرگونه تغییر در کد موجود، مستلزم رفع اشکالات است. با این حال، می‌تواند برای پروژه‌های در مقیاس کوچک مورد استفاده قرار گیرد، اما پشتیبانی از ویژگی‌های مقیاس پذیر را ارائه نمی‌دهد. اسکالا یک زبان تایپ شده‌ای استاتیک است که واسطه‌ای را برای گرفتن خطاهای زمان کامپایل فراهم می‌کند. بنابراین اصلاح مجدد کد در اسکالا بسیار ساده‌تر و بهتر از
پایتون است.

 

یادگیری پایتون بسیار آسانتر از اسکالا است.

یادگیری پایتون بسیار آسانتر از اسکالا است.

 

نتیجه مقایسه پایتون و اسکالا

پس از مقایسه پایتون و اسکالا با طیف وسیعی از عوامل، می‌توان نتیجه گرفت که انتخاب هر یک از زبان‌ها کاملا به ویژگیهایی بستگی دارد که به بهترین وجه، متناسب با نیازهای پروژه است. زیرا هر یک از آن‌ها جوانب مثبت و منفی خود را دارند. بنابراین، قبل از تصمیم گیری در مورد یک زبان برای برنامه نویسی، توسعه دهندگان باید آثار متفاوتی از هر دو زبان پایتون و اسکالا را یاد گرفته و آنالیز کنند. همچنین، میبایست براساس نیاز پروژه، زمان کار و بررسی تمام جنبه‌های مختلف مورد بحث، هر یک از این زبان‌ها برای رسیدن به هدف مورد نظر انتخاب شوند.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی فلاحتی

بدون دیدگاه

لینک های مفید