۵ تفاوت اساسی میکروسرویس و SOA

۱۸ آبان ۱۳۹۸

 به تازگی اختلاف نظر‌های بسیاری در مورد ساختار و نوع خدمات میکروسرویس و SOA (معماری سرویس گرا) به وجود آمده است. می‌توان گفت شباهت‌های این دو معماری، بسیار بیشتر از تفاوت ها ی موجود است، با این حال آن ها، دو نوع متفاوت از معماری محسوب می‌شوند. در این مقاله سعی می‌کنیم ۵ اختلاف اساسی معماری میکروسرویس و SOA را بررسی کنیم.

۱ / اختلاف میکروسرویس و SOA از لحاظ توسعه و کاربرد

در هر دو معماری، خدمات می توانند به زبان ها و ابزارهای مختلف برنامه نویسی، توسعه پیدا کنند. همین امر باعث ایجاد تنوع فناوری، در تیم توسعه می شود. در SOA، هر تیم باید درباره مکانیسم ارتباطی مشترک، آگاهی داشته باشد. از طرف دیگر، با میکروسرویس می توان مستقل از سایر سرویس‌ها فعالیت کرد. بنابراین، می توان نسخه های جدید میکروسرویس‌ها را بسیار آسان‌تر گسترش داد.

SOA مشارکت مولفه‌ها را تشویق می‌کند، در حالی که میکروسرویس سعی در محدود کردن این امر دارد.

SOA مشارکت مولفه‌ها را تشویق می‌کند، در حالی که میکروسرویس سعی در محدود کردن این امر دارد.

 

۲ / تفاوت در نحوه کارکرد

SOA مشارکت مولفه‌ها را تشویق می‌کند، در حالی که میکروسرویس سعی در محدود کردن این امر دارد. از آنجا که SOA برای تحقق یک درخواست شغلی به چندین سرویس متکی است، سیستم های ساخته شده مبتنی بر SOA، کندتر از میکروسرویس هستند.

۳ / اختلاف در ارتباطات

در SOA، ESB می تواند به یک نقطه شکست تبدیل شود، که کل سیستم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از آنجا که هر سرویس از طریق ESB در حال برقراری ارتباط است، اگر یکی از این سرویس‌ها کند شود، می تواند ESB را مسدود کند. از طرف دیگر، میکروسرویس ها در تحمل خطا بسیار بهتر عمل می‌کنند. به عنوان مثال، اگر یک میکروسرویس نقص در سیستم حافظه داشته باشد، فقط همان قسمت دچار اشکال می‌شود. در این حالت، سایر خدمات به طور مرتب، رسیدگی به درخواست‌ها را انجام می‌دهند.

تفاوت اصلی بین SOA و میکروسرویس، در اندازه و دامنه است.

تفاوت اصلی بین SOA و میکروسرویس، در اندازه و دامنه است.

 

۴ / تفاوت در قابلیت همکاری

SOA قابلیت استفاده همزمان از چند پروتکل ناهمگن را دارد. در حالی که میکروسرویس، با کاهش تعداد گزینه ها، سعی در ساده سازی الگو‌های معماری می‌کند. بنابراین، اگر می‌خواهید چندین سیستم را با استفاده از پروتکل های مختلف، در یک محیط ناهمگن ادغام کنید، احتمالا SOA گزینه مناسبی باشد.

۵ / اختلاف اندازه و دامنه در میکروسرویس و SOA

تفاوت اصلی بین SOA و میکروسرویس، در اندازه و دامنه است. پیشوند «میکرو» در میکروسرویس ها، به گرانول بودن اجزای داخلی اشاره دارد، به این معنی که آن ها باید به طور قابل توجهی، کوچکتر از اجزای SOA باشند. اجزای سرویس در میکروسرویس ها، به طور کلی یک هدف واحد دارند. از طرف دیگر، در سرویس های SOA، عملکردهای تجاری بسیار بیشتری وجود دارد و اغلب آن ها، به صورت زیر سیستمهای کامل اجرا می‌شوند.

جمع بندی و نتیجه گیری

نمی توان به سادگی، یک معماری را بهتر از دیگری دانست. این موضوع به طور عمده، به اهداف برنامه در حال ساخت شما بستگی دارد. SOA برای محیط های برنامه های بزرگتر و پیچیده سازمانی، که نیاز به ادغام با بسیاری از برنامه های دیگر دارند، بهتر است. از طرف دیگر، میکروسرویس ها برای سیستم های مبتنی بر وب و تفکیک پذیر، مناسب‌تر هستند. همچنین، اگر در حال تهیه یک برنامه موبایل یا وب هستید، میکروسرویس به عنوان یک توسعه دهنده، کنترل بسیار بیشتری به شما ارائه می‌دهد.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی فلاحتی

بدون دیدگاه

لینک های مفید