آیا پایتون بهترین زبان برنامه نویسی در زمینه هوش مصنوعی است؟

۱۶ آبان ۱۳۹۸
پایتون در صدر بهترین زبان‌های برنامه نویسی هوش مصنوعی قرار گرفته است.

زبان برنامه نویسی پایتون چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

پایتون

(python) یکی از زبان‌های برنامه نویسی نادری محسوب می‌شود که می‌تواند ادعا کند ساده و قدرتمند است. شما می‌توانید به جای تمرکز بر نحوه و ساختار زبانی که در آن برنامه نویسی می‌کنید، تمام تمرکز خود را بر روی حل مسئله بگذارید. شاید بتوانیم این ‌گونه بیان کنیم که پایتون در مقایسه با زبان‌های بزرگ دیگر، یک زبان نسبتا جدید به شمار می‌رود. این زبان برنامه‌نویسی در سال ۱۹۹۱ به دنیای برنامه‌نویسی وارد شد. با این حال در چند سال گذشته، پایتون به یکی از ابزارهای تراز اول در زمینه توسعه برنامه‌های کاربردی، مدیریت زیرساخت‌ها و تحلیل داده‌ها تبدیل شده است. امروزه پایتون در زمینه توسعه برنامه‌های کاربردی تحت وب، مدیریت سیستم‌ها، تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ که رشدی باور نکردنی به خود گرفته‌اند و همچنین هوش مصنوعی به یکی از بازیگران اصلی دنیای فناوری تبدیل شده است. پایتون این موفقیت چشم‌گیر و کاربرد گسترده را مدیون یکسری ویژگی‌های ارزشمندی است که هم در اختیار توسعه‌دهندگان حرفه‌ای و هم در اختیار توسعه‌دهندگان تازه‌کار قرار داده است. از جمله این ویژگی‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

پایتون (python) زبانی ساده و حداقلی است. خواندن یک برنامه خوب پایتون تقریبا احساسی مانند خواندن یک متن انگلیسی به شما می‌دهد، اگرچه شبیه به انگلیسی بسیار سخت است! این ماهیت شبه کد پایتون یکی از بزرگترین نقاط قوت آن است. همین امر به شما اجازه می‌دهد تا بر روی حل مسئله متمرکز شود. همچنین پایتون برای شروع کار بسیار آسان است. زبان پایتون دو ویژگی یک زبان خوب، یعنی محبوبیت و کاربرد گسترده را به صورت همزمان در اختیار دارد. وقتی برنامه‌هایی را در پایتون می‌نویسید، دیگر نیازی نیست که درمورد جزئیات سطح پایین مانند مدیریت حافظه مورد استفاده برنامه خود و غیره زحمت بکشید. ساختار ظریف و تایپ پویا، همراه با ماهیت تفسیر آن، پایتون را به یک زبان ایده آل برای برنامه نویسی و توسعه سریع برنامه در بسیاری از مناطق و در اکثر سیستم عامل‌ها تبدیل می‌کند.

پایتون زبانی ساده و حداقلی است.

پایتون زبانی ساده و حداقلی است.

 

موارد استفاده زبان برنامه نویسی پایتون

 

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی چندمنظوره و شی‌گرا (Object Oriented) است که می‌توان از آن برای توسعه سایت‌های پویا، تحلیل داده‌ها و نوشتن برنامه‌های دسکتاپ استفاده کرد. اما اساسی‌ترین کاربرد پایتون در ارتباط با اسکریپت ‌نویسی و خودکارسازی است. پایتون تنها یک جایگزین برای اسکرپیت‌های آزاد یا فایل‌های دسته‌ای نیست، بلکه می‌توان از آن برای تعامل خودکار با مرورگرهای وب، برنامه‌های گرافیکی و پیکربندی سیستم‌ها از طریق ابزارهایی همچون Salt و Ansible استفاده کرد. طراحان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، این توانایی را دارند تا هر دو گروه برنامه‌های کنسولی و گرافیکی را با پایتون ایجاد و آن‌ها را به‌شکل خوداجرا مستقر کنند. پایتون به طور ذاتی این توانایی را ندارد تا یک فایل‌ باینری مستقل را از یک اسکریپت‌ ایجاد کند. اما پکیج‌های ثالثی شبیه به cx_Freeze یا PyInstaller این کاستی پایتون را جبران کرده‌اند. همچنین می‌توانید پایتون را در برنامه‌های C / C ++ خود تعبیه کنید تا قابلیت برنامه نویسی را برای کاربران برنامه خود فراهم سازید.

البته پایتون زبانی نیست که برای انجام کارهای عادی و پیش پا افتاده مورد استفاده قرار گیرد. از این زبان به ‌منظور ساخت برنامه‌های کاملا حرفه‌ای با کیفیت بالا، برنامه‌های مستقل و سرویس‌های وب می‌توان استفاده کرد. اسکریپت‌هایی که با این زبان نوشته می‌شوند، به‌سادگی قادرند فرآیندهای بزرگی را مدیریت و خودکارسازی کنند. پایتون در واقع زبانی هیجان انگیز و قدرتمند است. این ترکیب مناسب از عملکرد و ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود برنامه‌های نوشتن در پایتون سرگرم کننده و آسان باشد.

پایتون در صدر بهترین زبان‌های برنامه نویسی هوش مصنوعی قرار گرفته است.

پایتون در صدر بهترین زبان‌های برنامه نویسی هوش مصنوعی قرار گرفته است.

 

ارتباط پایتون و هوش مصنوعی

 

توسعه هوش مصنوعی (AI) در حال رشد است و البته زبان‌های بسیاری برای برنامه نویسی آن وجود دارد. اگر می‌خواهید موج توسعه را به دست آورید، باید یکی از زبان‌های مناسب مورد استفاده در توسعه هوش مصنوعی را فرا گیرید، زیرا همه زبان‌های برنامه نویسی برای استفاده رایج نیستند. پایتون (python) در صدر بهترین زبان‌های برنامه نویسی هوش مصنوعی قرار گرفته است. از آنجا که بیشتر زمان صرف شده در توسعه هوش مصنوعی نباید به اشکال زدایی و پیدا کردن خطاها اختصاص یابد، پایتون برای این کار مناسب است. هسته پایتون، کدنویسی را موثر و ساده می‌سازد. الگوریتم‌های پیاده سازی در آن واقعا ساده هستند و پایتون با بسیاری از کتابخانه‌های تعبیه شده برای برنامه‌های هوش مصنوعی مجهز شده است، از جمله این کتابخانه‌ها می‌توان به Pylearng، Pybrain، sickit و AIMA اشاره کرد.

در نهایت، پایتون open source بوده و به خوبی مستند سازی شده است بنابراین موارد بسیاری برای شروع خوب شما وجود دارد. یادگیری پایتون بسیار آسان است بنابراین حتی اگر قبلا از آن استفاده نکرده اید با داشتن پایه‌ای از برنامه نویسی، مباحثی را به دست خواهید آورد که بتوانید برنامه را اجرا کنید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی فلاحتی

بدون دیدگاه

لینک های مفید