چگونه docker و api gateway به پیشرفت شما کمک می‌کنند

۱۹ مهر ۱۳۹۸

داکر به شما کمک می‌کند تا دانشمند اطلاعاتی مؤثرتری شوید!

طی چند سال گذشته، سر و صدای زیادی در مورد داکر شنیده می‌شود. به نظر می رسد تمام مهندسان نرم افزار، برای توسعه برنامه‌ها از آن استفاده می کنند. شما می توانید از Docker به عنوان ماشینهای مجازی سبک استفاده کنید، که شامل همه چیز برای اجرای یک برنامه است. یک کانتر داکر می تواند تصویری از وضعیت سیستم شما ثبت کند تا شخص دیگری بتواند به سرعت، محیط محاسباتی شما را مجددا ایجاد کند.

داکر می تواند به طرز چشمگیری بهره وری شما را افزایش دهد.

چرا از داکر استفاده می‌کنیم؟

۱٫ تکرارپذیری: بسیار مهم است که کار شما به عنوان یک دانشمند حرفه ای داده قابل تکرار باشد. تکرارپذیری نه تنها بررسی دیگران را تسهیل می کند، بلکه تضمین می کند که مدل، برنامه یا آنالیز شما می تواند بدون اشکال اجرا شود. همین امر باعث می شود تا خروجی کار های شما قوی‌تر شده و در برابر تست زمان مقاومت کنند.
۲٫ قابل حمل بودن در محیط محاسباتی: به عنوان یک دانشمند داده، به ویژه به عنوان فردی قادر به تغییر سریع محیط محاسباتی خود، داکر می تواند به طرز چشمگیری بهره وری شما را افزایش دهد. کار علوم داده اغلب با نمونه سازی، کاوش و تحقیق آغاز می شود. کارهایی که لزوماً نیازی به منابع محاسباتی تخصصی ندارند. این کار اغلب در لپ تاپ یا رایانه شخصی رخ می دهد. با این وجود، اغلب اوقات لحظه ای فرا می رسد که منابع محاسباتی مختلف، جریان کار شما را به شدت افزایش می دهند. مثلاً دستگاهی با CPU های بیشتر یا پردازنده گرافیکی قدرتمندتر، برای مواردی مانند یادگیری عمیق، کار شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بسیاری از دانشمندان، داده خود را به دلایل مختلف، محدود به محیط محاسبات محلی خود می کنند. Docker روند انتقال محیط شما (کلیه کتابخانه ها، پرونده‌ها و غیره) را بسیار آسان می کند. انتقال سریع محاسبات شما، به سرعت یک مزیت رقابتی بزرگ محسوب خواهد شد.
۳٫ تقویت بخشهای مهندسی: راحت بودن با Docker می تواند به شما امکان دهد مدل‌ها یا تجزیه و تحلیل های خود را به عنوان برنامه در نظر بگیرید. برای مثال به عنوان یک نقطه پایانی REST API که می تواند پیش بینی های شما را انجام دهد، که کار شما را برای دیگران در دسترس می کند. علاوه بر این، برنامه های دیگری که ممکن است لازم باشد به عنوان بخشی از گردش کار، با داده های علمی خود با آنها ارتباط برقرار کنید، می‌توانند در یک ظرف داکر مانند پایگاه داده یا برنامه های دیگر وجود داشته باشند.

API Gateway بین مشتری و خدمات قرار میگیرد و یک ورودی برای درخواست های مشتری است.

مزایای استفاده از API Gateway

در معماری میکروسرویس‌ها خدمات مختلفی وجود دارد که هرکدام برای یک جزء بسیار خاص سیستم طراحی شده اند. هنگامی که مشتریان (برنامه های تلفن همراه، برنامه های وب یا برنامه های شخص ثالث) به طور مستقیم با این سرویس های ویژه ارتباط برقرار می کنند، بسیاری از مشکلات بوجود می آیند. یک دروازه API وجود دارد که می تواند برای رفع این چالش‌ها کمک کرده و مشتری را از خدمات جدا کند. یک API Gateway بین مشتری و خدمات قرار میگیرد و در واقع یک ورودی برای همه درخواست های مشتری است. تمام درخواست های مشتری را می گیرد و سپس با مسیریابی درخواست، ترکیب و ترجمه پروتکل، آنها را به میکروسرویس مناسب منتقل می کند. به طور معمول با مراجعه به چندین سرویس و جمع آوری نتایج و ارسال مجدد آن به مشتری، درخواست‌ها را برطرف می کند. همچنین کمک می کند تا نگرانی های بسیاری را که توسط اجرای خدمات میکروسرویس ارائه می شود، محدود کند. API Gateway مزایای زیر را ارائه می دهد:
۱٫ مشتریان را از چگونگی تقسیم برنامه‌ها به میکروسرویس‌ها جدا می کند و مشکل تعیین محل موارد سرویس را حل می کند.
۲٫ دروازه API می تواند چندین درخواست فردی را در یک درخواست واحد جمع کند. این الگوی وقتی اعمال می شود که یک عملیات واحد به چندین سرویس دارای پشتیبان نیاز داشته باشد. مشتری یک درخواست به دروازه می فرستد، دروازه درخواست‌ها را به سرویس های مختلف ارسال می کند و سپس نتایج را جمع کرده و آنها را به مشتری ارسال می کند.
۳٫ با اجتناب از چندین عملکرد اضافی بین مشتری و سرور، عملکرد مشتری و تجربه کاربر را بهبود می بخشد.
۴٫ از این دروازه می توان برای بارگذاری عملکردهای مشترک در خدمات جداگانه استفاده کرد. این عمل می تواند برای ادغام این کارکردها در یک مکان مفید باشد. این امر به خصوص در مورد ویژگی هایی که برای اجرای صحیح، مانند تأیید اعتبار و مجوز، به مهارت های تخصصی نیاز دارند، صدق می کند.
۵٫ می تواند به عنوان یک سرویس پروکسی، برای انتقال درخواست به میکروسرویس مربوط، مورد استفاده قرار گیرد.

0
نویسنده مطلب سمانه رحیمی

بدون دیدگاه

لینک های مفید