هدف و کاربرد‌های هوش مصنوعی کدامند؟

۰۶ آبان ۱۳۹۸
ممکن است ربات‌ها به زودی جایگزین برخی از معلمان شوند.

هدف و کاربرد‌های هوش مصنوعی

هدف هوش مصنوعی، نزدیک نمودن رفتار و پاسخ یک سیستم کامپیوتری به الگوهایی است که انسان بر اساس آن‌ها رفتار می‌کند و پاسخ می‌دهد. گاه سیستم‌هایی طراحی می‌شوند که قدرت تجزیه و تحلیل آن‌ها از انسان بیشتر است، ولی باز از الگوهای ما استفاده می‌کنند. از اهداف متخصصین این رشته، تولید ماشین‌هایی است که دارای احساسات بوده و دست کم نسبت به وجود خود و احساسات خود آگاه باشند. این ماشین باید توانایی تعمیم تجربیات قدیمی خود در شرایط مشابه جدید را داشته و به این ترتیب اقدام به گسترش دامنه دانش و تجربیاتش کند. بیشتر افراد با شنیدن عبارت هوش مصنوعی، به یاد ربات‏های فیلم ‏های علمی تخیلی و بازی‏های کامپیوتری و به خصوص شطرنج می‌افتند. در حالی که هوش مصنوعی در مدت زمان کوتاهی از عمر خود، توانسته است از حد توسعه بازی‏ها به سوی دنیایی از مسائل شگفت‏ آوری همچون سیستم‏های خبره، بینایی ماشین وگام بردارد. امروزه ردپایی از هوش مصنوعی را می‌‏توان در علوم مختلفی اعم از پزشکی، علوم هوا فضا، اکتشافات، تسلیحات نظامی، پیش بینی وضع هوا، نقشه برداری و شناسایی عوارض، تشخیص صدا، تشخیص گفتار و دست خط و همچنین بازی‌ها و نرم افزارهای رایانه‌ای مشاهده کرد. از این رو، متخصصان هوش مصنوعی، با توجه به کاربردهای گوناگون این علم، آن را در شاخه ‏های متنوعی دنبال نموده ‏اند، که به نمونه‌هایی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱/ دید دستگاه

 علمی برای دیدن کامپیوترها است. این فناوری با استفاده از دوربین، تبدیل آنالوگ به دیجیتال و پردازش سیگنال دیجیتال، اطلاعات تصویری را ضبط و تجزیه و تحلیل می‌کند. این تکنولوژی غالبا با دید انسان مقایسه می‌شود، اما دید این دستگاه به زیست شناسی محدود نمی‌شود. این فناوری در طیف وسیعی از برنامه‌ها از شناسایی امضا گرفته تا تجزیه و تحلیل تصاویر پزشکی استفاده می‌شود.

۲/ پردازش زبان طبیعی

 (NLP) : به پردازش زبان انسانی توسط یک برنامه رایانه‌ای اطلاق می‌گردد. پردازش زبان طبیعی، به ماشین‌های هوشمند این قابلیت را می‌دهد که زبان انسان‌ها را بخوانند و آن‌ها را متوجه شوند. رویکردهای فعلی NLP مبتنی بر یادگیری ماشین است. وظایف NLP شامل ترجمه متن، تحلیل احساسات و تشخیص گفتار است.

۳ / رباتیک

  یک رشته مهندسی با تمرکز بر طراحی و ساخت ربات‌ها است. اغلب از ربات‌ها برای انجام کارهایی استفاده می‌شوند که انجام یا اجرای مداوم آن‌ها برای انسان دشوار است. آن‌ها در خطوط مونتاژ برای تولید خودرو یا توسط ناسا برای جابجایی اشیاء بزرگ در فضا استفاده می‌شوند. محققان همچنین از ماشین یادگیری، برای ساخت ربات‌هایی استفاده می‌کنند که می‌توانند در تعاملات اجتماعی شرکت داشته باشند.

 

از ربات‌ها برای انجام کارهایی استفاده می‌شوند که انجام یا اجرای مداوم آن‌ها برای انسان دشوار است.

         از ربات‌ها برای انجام کارهایی استفاده می‌شوند که انجام یا اجرای مداوم آن‌ها برای انسان دشوار است

۴/ اتومبیل‌های هوشمند

 یک خودروی هوشمند نه تنها با استفاده از مفهوم اینترنت اشیا قادر است با خودروهای دیگر و تابلوهای کنار جاده ارتباط برقرار کند، بلکه قادر است تا با یادگیری، عادت‌های کاربر یا راننده را نیز بشناسد. این عادات شامل دمای داخلی خودرو، تنظیمات سیستم صوتی و وضعیت صندلی است. خودرو قادر است با تکیه بر قابلیت‌های هوشمند، تنظیمات را تغییر داده و در صورت بروز مشکل، خود مساله را حل کند. همچنین باید به ارائه‌ی پیشنهاد در مورد مسیر رسیدن به مقصد براساس داده‌های ترافیکی و وضعیت جاده نیز اشاره کرد.

۵/ مراقبت‌های بهداشتی

بیشترین تمرکز این رشته در بهبود بیماران و کاهش هزینه‌ها است. شرکت‌ها در حال ساخت ماشینی هستند تا تشخیصی بهتر و سریعتر از انسان انجام دهد. یکی از مشهورترین فناوری‌های مراقبت‌های بهداشتی IBM Watson است. این ماشین، زبان طبیعی را درک می‌کند و قادر به پاسخگویی به سؤالات پرسیده شده از آن است. در این شاخه، کامپیوترها برای تصمیم ‏گیری در شرایط واقعی زندگی برنامه ‏ریزی می‌شوند. نمونه ‏ای از سیستم‏های خبره، سیستم‏های تشخیص بیماری هستند. در این سیستم‏ها، اطلاعات یک یا چند متخصص به همراه اطلاعات دریافتی از مراجعان به کامپیوتر داده می‌شود؛ سپس کامپیوتر با پرسش سؤالاتی از مراجعه‏ کننده و تطبیق آن با بانک اطلاعاتی خود، بیماری شخص را تشخیص خواهد داد.

 

 

ممکن است ربات‌ها به زودی جایگزین برخی از معلمان شوند.

ممکن است ربات‌ها به زودی جایگزین برخی از معلمان شوند.

 

۶ / آموزش و پرورش

هوش مصنوعی می‌تواند رتبه بندی دانش آموزان را به صورت خودکار انجام داده و این امر به معلمان زمان بیشتری می‌دهد. هوش مصنوعی می‌تواند دانش آموزان را ارزیابی کرده، با نیازهای آن‌ها سازگار شود و در یادگیری دروس به آن‌ها کمک کند. حتی ممکن است به زودی جایگزین برخی از معلمان شود.

۷ / صنعت

از هوش مصنوعی می‌توان در کلیه سیستم‌های خودکار جهت برش قطعات مختلف، سرهم کردن و فیکس کردن قطعات داخل هم و اتصال آن‌ها به یکدیگر استفاده کرد. همچنین می‌توان از سیستم کنترل کوره ها، ربات‌های مختلفی که در برشکاری ورق، اتصال و جوشکاری استفاده می‌شوند و همین طور سیستم‌های هوشمند بینایی که در کنترل کیفیت انواع محصولات بکار می‌روند <ن></ن>ام برد.

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی فلاحتی

بدون دیدگاه

لینک های مفید