آینده PHP. آیا PHP مرده؟

۰۹ مهر ۱۳۹۸

زبان PHP بدون شک روزهای بهتری نسبت به الان داشته است ولی آیا واقعا مرده؟

توی تمام سایت ها یا فروم ها  مثل Stackoverflow که نگاه کنید شاید بحثی راجع به این موضوع پیدا کنید که همه راجع به این صحبت میکنند که PHP تمام شده است. آیا آنها واقعا درست میگن؟ یا اینو بعضی ها فقط به این دلیل میگن که PHP رو دوست ندارن یا از این زبان خوششون نمیاد؟

اجازه بدین یه بررسی ای راجع به زبان PHP انجام بدیم.

PHP هنوز هم در دنیای وب برجسته است.

اگر یک نگاه ساده به تعداد وبسایت ها یا فریمورک های PHP بیندازید قطعا به این نتیجه میرسید که PHP نمرده و هنوز با فاصله زیاد پر استفاده ترین زبان برنامه نویسی به عنوان زبان سمت سرور است. تقریبا ۷۵ درصد تمام پیج های وب با این زبان توسعه داده شده اند. شکل زیر را مشاهده کنید. بر اساس این آمار خیلی درست نیست که بگیم PHP مرده در صورتی که تقریبا ۷۵ درصد وب بر روی اون استواره. ۷۵ درصد عدد منطقی ای برای یک زبان مرده نیست.

 

یکی از دلایلی که استفاده از ‌PHP تا این حد وسیع است به این دلیل است که وردپرس از PHP استفاده میکند و در حقیقت این CMS قدرتمند را با استفاده از این زبان توسعه داده اند. بازار وردپرس تقریبا برابر ۳۴ درصد تمام وب سایت ها است که حدودا برابر با ۷۵ میلیون وب سایت میشود.

علاوه بر آن CMS های قدرتمند دیگری مانند دروپال (۳ درصد) و جوملا (۲ درصد) نیز وجود دارند که سهم قابل ملاحظه ای از بازار بزرگ دنیا را در اختیار دارند. همچنین فروشگاه سازهای محبوب و قدرتمندی مثل Shopify نیز تقریبا ‍یک درصد سهم بازار را در اختیار دارند. بنابراین تعداد بسیار زیادی از سیستم های تولید محتوا و فروشگاه ساز با استفاده از این زبان توسعه داده شده اند که PHP را مهم و برجسته میکند.

ساخت وبسایت از پایه

بحث های بسیاری پیرامون ساخت وبسایت از پایه وجود دارد، بسیاری از مردم از وردپرس به عنوان مثال استفاده میکنند در صورتی که آنها نمیدانند چگونه برنامه نویسی کنند چون که ساخت وبسایت در وردپرس نیازی به دانش کدنویسی ندارد. بسیاری از مردمی که وب سایت های خود را با وردپرس توسعه داده اند احتمالا نمیدانند که این CMS با استفاده از PHP نوشته شده است. پس میشه گفت که PHP هنوز هم توسط مردم برای ساخت وب سایت از پایه استفاده میشود؟

PHP زبان محبوبی بوده و هست، یکی از دلایل این امر اینه که یادگیری و درک اون خیلی آسونه، که این دلیل اونو به یک زبان عالی برای افرادی که قصد دارند وب سایت جدیدی بسازند تبدیل میکند. بدون داشتن دانش قبلی یادگیری اون زیاد سخت نیست. زیاد دور از ذهن نیست که بگیم برنامه نویس های حرفه ای بسیاری وجود دارند که احتمالا ابتدا با این زبان شروع به کار کرده اند یا حداقل با این زبان در یک قسمت یا پروژه کار کرده اند یا دیده اند.

برنامه نویسی

از زمان به دنیا اومدن ‌PHP در سال ۱۹۹۴ این زبان فراز و نشیب بسیار داشته و کمی دچار بهم ریختگی بوده است. مثلا برای انجام یک کار یکسان راه های زیادی وجود داره و بسیاری از این راه ها واقعا هولناک هستند و این موضوع باعث میشه کدهای بد ( کثیف) توی PHP زیاد بشن البته ذکر این نکته ضروریه که نوشتن کد بد یا کثیف توی تمام زبان ها وجود داره و این مستقیما به توسعه دهنده مربوطه یعنی کسی که در حال کار با آن زبان هست. ولی توی PHP کمی این موضوع بخاطر روشی که رشد کرده بیشتره!

PHP خیلی وقته که وجود داره  و خب چیزهای قدیمی هم زیاد داره، این باعث میشه که شروع با PHP آسان تر باشد. ولی باید دقت کنید که اگر خیلی به روش های قدیمی پایبند باشید شما با روش هایی که بهترین حالت را پشتیبانی میکند مواجه نمیشوید یا اصطلاحا از Best Practice ها عقب میمانید و این موضوعیه که باید به شدت مراقب آن باشید که رخ ندهد.

استفاده نکردن از Best Practice ها منظور زمانی است که در زبان PHP  به اندازه کافی با تجربه نیستید و نمیدونید که بهترین و بهینه ترین حالت برای یک موضوع یا مسئله چیست و این بخاطر این است که راه های متفاوتی برای یک مسئله یکسان وجود دارد. این هم یک دلیلیه که PHP مورد غضب بعضی از برنامه نویسان است.

از طرف دیگه شما میتونید متوجه شوید چرا بسیاری از توسعه دهندگان وب PHP Pure یا خام نمینویسند و استفاده نمیکنند و به جای آن از فریمورک های توسعه داده شده در این زبان که بسیاری از موارد را در اختیار آنها قرار میدهد استفاده میکنند. یکی از فریمورک های مطرح ومحبوب این زبان لاراول (Laravel) است. فریمورک های بسیاری در زبان PHP توسعه داده شده اند و تمام آنها امروزه مورد استفاده بسیاری از شرکت های مطرح در سراسر دنیا است. مزیت کار با فریمورک این است که بسیاری از کارها پشت صحنه انجام شده است و فریمورک شما را مجبور میکند که کد تمیزتری بنویسید.

PHP 7

در زمان انتشار نسخه ۷ زبان PHP بسیاری از ویژگی های جدید و بهبودهای اساسی در این زبان معرفی شد. دو بهبود مهم و قابل توجه در این نسخه سرعت و استفاده بهینه از حافظه بود که به طرز شگفت انگیزی توسعه داده شده بودند. این موضوع به این معنیه که وب سایت هایی که با زبان PHP 7 توسعه داده شده اند سریع تر لود میشوند ( تقریبا دو برابر)  و زمان پاسخ دهی کمتری به درخواست ها مصرف میکنند و در نتیجه میتوانند به صورت همزمان به کاربران بیشتری پاسخ دهند.

میتوانید لیست تغییرات این زبان را در این بخش ببینید. تصاویر زیر تغییراتی است که بین نسخه ۵ و ۷ این زبان وجود دارد.

PHP 5 vs PHP7

PHP 5 vs PHP7

PHP5 vs PHP7

 

 

تغییرات وردپرس در نسخه ۵ و ۷ PHP

تغییرات وردپرس در نسخه ۵ و ۷ PHP

 

بازار کار

همانطور که گفتیم سهم ۷۵ درصدی وب متعلق به این زبان است و بنابراین میتوانید تصور کنید که چه بازار کار بزرگی وجود دارد. در حال حاضر به دلیل استفاده بسیاری از کسب و کارها از فریمورک های پی اچ پی درخواست کار  برای این موارد هم بسیار افزایش یافته است. همچنین به دلیل اوپن سورس بودن این فریمورک ها توسعه های بسیار زیادی توسط برنامه نویسان سراسر دنیا بر روی این فریمورک ها انجام شده و پکیج های بسیاری توسعه داده شده است.  تمام این وب سایت ها و کسب و کارها نیاز به نگه داری و توسعه دارند پس نگرانی ای بابت این موضوع نیست چرا که همیشه بازار کار برنامه نویسان پی اچ پی وجود دارد به خصوص که اخبار متفاوتی از بهبودهای بیشتر در نسخه ۸ این زبان به گوش میرسد.

نتیجه گیری

اگرچه بحث ها پیرامون آینده PHP بسیار وجود دارد ولی سهم PHP در آینده و بازار بزرگ آن کاملا واضح و قطعی است و میتوان گفت کماکان با فاصله پر استفاده ترین زبان برای توسعه وب سایت ها خواهد ماند.

همانطور که در بالا گفته شد به خاطر اینکه این زبان قدیمی است و موارد قدیمی بسیاری در آن وجود دارد پس راه های زیادی برای توسعه یک مسئله نیز وجود دارد که این موضوع به کثیف شدن کدها دامن میزند ولی با ظهور فریمورک های قدرتمندی همچون سیمفونی، لاراول، زند فریمورک و بسیاری از فریمورک های دیگر نگرانی بابت این موضوع به حاشیه رفته چرا که این فریمورک ها شما را به نوشتن کدهای تمیزتر وادار میکنند علاوه بر اینکه در نسخه ۷ این زبان بهبودهای اساسی ای دیدیم.

اگر قصد دارید PHP را به عنوان یک حرفه شروع کنید این موضوع را در ذهن داشته باشید که گزینه های شما برای یک شغل تمام نمیشود. تعداد بسیار زیادی شغل مرتبط با این زبان وجود داشته و در آینده نزدیک نیز همچنان پابرجا خواهد بود.

شما در مورد این زبان چه فکری میکنید ؟ آیا آینده ای برای آن میبینید؟ یا بنظرتون مرده ؟

منبع

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی فلاحتی

بدون دیدگاه

لینک های مفید