آموزش مفاهیم داکر – ایمیج ها در داکر

۱۱ مرداد ۱۳۹۸

همانطور که قبلا در مورد داکر صحبت کردیم توی این مطلب میخایم در مورد ایمیج ها در داکر صحبت کنیم. ایمیج ها یک سری دستورالعمل و یا یک سری فایل هستند که هم شما میتونید خودتون ایمیج مد نظرتون رو توسعه بدین به هر صورت که مایل هستید و یا میتونین از ایمیج های آماده ای که وجود داره استفاده کنید. اگر وارد سایت dockerhub بشین میتونین لیست تمام ایمیج ها رو ببینید و همینطور دستورات مربوط به نصب و پیکربندی هر ایمیج رو هم میتونین ببینید. بسیاری از ایمیج ها رسمی هستند و شما به عنوان مثال اگر عبارت Nginx  را جستجو کنید لیست تمام ایمیج های توسعه داده شده رو برای شما نشان میدهد.

 

Docker-Images-Docker-Hub-Docker-File-and-Docker-Container-Docker-Tutorial-Edureka

 

هر ایمیج یک تگ دارد که شما میتونید نوع و یا نسخه ایمیج مدنظرتون رو با تگ مربوطه مشخص کنید. مثلا nginx نسخه ۱.۱۷ و یا  ۱.۱۲ .

پس شما میتوانید هر ایمیجی که مایل هستید را به راحتی دریافت کرده و از آن استفاده کنید. خب حالا بریم سراغ دستورات مربوط به ایمیج :

۱- docker images یا  docker image ls

این دستورات که معادل هم هستند لیست تمامی ایمیج های دریافت شده توسط شما را که در حال حاضر در فایل سیستم شما موجود هستند را نشان میدهد.

 

docker images

همانطور که میبینید خروجی این دو دستور یکسان است.

می‌توانید جلوی این دستور نام ایمیج مد نظر خود را بنویسید که تمام از توی لیست تمام ایمیج‌هایی که با این نام می‌باشد را نمایش می‌دهد. اگر هم تگ را وارد کنید همان ایمیج به خصوص را به شما نمایش می‌دهد.

اگر دقیق تر بخواهیم به پارامترهای این دستور نگاهی بیندازیم با تایپ دستور docker images -h  تمامی موارد را با جزئیات مشاهده میکنیم. مطابق شکل زیر:

-a : لیست تمام ایمیج ها

-q :  تنها id مربوط به ایمیج‌ها را نمایش می‌دهد.

-f: خروجی نمایش رو بر اساس فرمت تعیین شده در این پارامتر میتوانید مشاهده کنید . تمام موارد داخل ایمیج را می‌توانید در این فرمت داشته باشید. لیست مواردی که میتوانید در این فرمت مشخص کنید در جدول زیر آمده است.

 

مثلا :

خروجی:

 

حذف ایمیج :

خب حالا قصد داریم ایمیجی را که قبلا دریافت کردیم از فایل سیستم خودمان حذف کنیم. دستور زیر برای حذف یک ایمیج بکار میرود.

حالا اگر بخاهیم چندین ایمیج را باهم حذف کنیم کافیست با یک فاصله ID های ایمیج های هدف را قرار دهیم.

حالا اگر بخاهیم تمام ایمیج های موجود را با یک دستور حذف کنیم از دستور زیر استفاده میکنیم.

خب امیدوارم مقاله امروز هم مورد توجهتون قرار بگیره اگر موردی هست که گفته نشده در نظرات بگین تا اونها رو هم پوشش بدیم. ممنون از توجه شما

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علی فلاحتی

بدون دیدگاه

لینک های مفید